• biuro@fundacjanobis.pl
  • +48 600 800 920

Regulamin wolontariatu

§1 Postanowienia ogólne

  1. W celu zapewnienia sprawnej organizacji wolontariatu przez Fundację Nobis (dalej: Fundacja) realizowanego na terenie Farmy Permakultury “Sielanka” (dalej: Farma) określa się zasady organizacji i wykonywania wolontariatu.
  2. Organizacja wolontariatu oparta jest o zapisy Działu III ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  3. Niezależnie od czasu trwania współpracy pomiędzy Wolontariuszem a Fundacją obie strony podpisują porozumienie o świadczeniu wolontariackim (dalej: “Porozumienie”) (wzór – Załącznik nr. 1) określające zakres współpracy, zadania Wolontariusza i czas trwania wolontariatu.
  4. Osobą upoważnioną do podejmowania wszelkich działań w imieniu Fundacji, związanych ze współpracą z Wolontariuszami jest Zarząd Fundacji.
  5. Wolontariusz zobowiązuje się do wykonywania czynności związanych z celami statutowymi Fundacji.
  6. Wolontariuszem/Wolontariuszką (dalej: Wolontariusz) w Fundacji może zostać osoba, która:
  • ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  • zgłosiła chęć pracy jako wolontariusz/szka na Farmie i jej kandydatura została oceniona pozytywnie przez Zarząd Fundacji;
  • podpisze porozumienie o świadczeniu wolontariackim z Fundacją (chyba że Zarząd Fundacji zwolni ją z tego obowiązku);
  • nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zadań, które obejmuje porozumienie.

§2
Zgłoszenia
Zgłoszenia chęci podjęcia wolontariatu na rzecz Fundacji, należy kierować na adres e-mail: biuro@fundacjanobis.pl. Fundacja poinformuje o przyjęciu zgłoszenia lub/i przyjęcia na wolontariat, w odpowiedzi na przesłane zgłoszenie.

§3

Zasady Wolontariatu

  1. Kandydat do odbycia wolontariatu, powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania adekwatne do rodzaju i zakresu wykonywanej pracy, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.
  2. Miejscem odbywania wolontariatu jest Farma Permakultury “Sielanka”, ul. Spacerowa 51, Szprudowo, gmina Gniew.
  3. Wolontariat odbywa się na zasadzie tygodniowych turnusów. Minimalnym okresem odbycia wolontariatu jest jeden tydzień a maksymalnym osiem tygodni. Dokładny okres wolontariatu określony jest w Porozumieniu.
  4. Prace na Farmie, w ramach Wolontariatu, wykonywane są w wymiarze 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, chyba że Porozumienie stanowi inaczej.
  5. Fundacja zapewnia Wolontariuszowi na czas wolontariatu:
  • Miejsce noclegowe w domku typu holenderskiego, z dostępem do łazienki, kuchni i salonu;
  • Podstawowe zakupy spożywcze (wyposażenie lodówki);
  • odpowiednie środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju pracy i zagrożeń związanych z jej wykonywaniem.

6. Wolontariusz ma prawo otrzymać pisemne zaświadczenie o odbyciu wolontariatu, w tym o zakresie wykonywanej pracy. Na prośbę Wolontariusza, Fundacja może wystawić pisemną opinie na temat odbytego wolontariatu.

7. Fundacja ubezpiecza Wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków, na okres Wolontariatu określony w Porozumieniu.

8. Świadczenia z tytułu wypadku przy wykonywaniu wolontariatu na rzecz Fundacji nie przysługują Wolontariuszowi jako osobie poszkodowanej wskutek wypadku, w sytuacji, gdy wypadek nastąpił z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa Wolontariusza oraz nieprzestrzegania zasad BHP.

9. Świadczenia z tytułu wypadku przy wykonywaniu wolontariatu na rzecz Fundacji nie przysługują osobie poszkodowanej, która będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczyniła się do spowodowania wypadku.

10. Na Farmie, surowo zabronione jest nadmierne spożywanie alkoholu i/lub zażywanie jakichkolwiek środków odurzających lub substancji psychotropowych. W przypadku gdy przedstawiciel Fundacji, stwierdzi lub poweźmie uzasadnione podejrzenie naruszenia niniejszego zakazu przez Wolontariusza, Wolontariusz może zostać natychmiast zwolniony z odbywania Wolontariatu i wydalony z terenu Farmy. O zwolnieniu i wydaleniu z terenu Farmy, decyduje Zarząd Fundacji, stosownie do okoliczności.

11. Podczas pobytu na Farmie, każdego Wolontariusza obowiązuje pełne poszanowanie dla drugiego człowieka.

12. Farma jest miejscem bezpiecznym i tolerancyjnym dla wszystkich. Nikt nie może być dyskryminowany, nękany ze względu na płeć, wyznanie czy orientację seksualną.

§4
Dane osobowe
Dane osobowe Wolontariuszy, przetwarzane są zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, jak i z Polityką Prywatności i Bezpieczeństwa Danych Fundacji.

§5
Postanowienia końcowe

  1. W przypadku stwierdzenia naruszenia niniejszego Regulaminu lub/i stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa pracowników i innych Wolontariuszy, Zarząd Fundacji ma prawo do natychmiastowego zwolnienia Wolontariusza z odbywania Wolontariatu i wydalenia go z terenu Farmy.
  2. Niniejszy Regulamin przyjęty został w formie uchwały Zarządu Fundacji, z dnia 17.04.2023.