Statut Fundacji
STATUT FUNDACJI „NOBIS”
Rozdział I.
Postanowienia ogólne
§1
1. Fundacja pod nazwą Fundacja „NOBIS” zwana dalej „Fundacją” utworzona przez Paula Castella, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym przed notariuszem Agnieszką Zaparty, prowadzącą Kancelarię Notarialną w Gdańsku ul. Kołobrzeska 12, Repertorium A nr 7013/2021, na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze zm.) oraz niniejszego Statutu.
2. Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.
3. Siedzibą Fundacji jest Miasto Gdańsk.
4. Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
5. Fundacja posiada osobowość prawną.
6. Fundacja może sprzedawać towary i usługi ze wszystkimi zyskami, które są ponownie inwestowane w działalność Fundacji.
§2
1. Fundacja jest niezależną organizacją charytatywną, zachęcającą szerokie grono darczyńców do wspierania potrzeb społeczeństwa w zakresie przewidzianym w statucie.
2. Ministrem właściwym dla Fundacji jest minister właściwy do spraw środowiska i klimatu.
3. Fundacja może tworzyć oddziały, a także przystępować do spółek i organizacji międzynarodowych dla realizacji celów statutowych poprzez uchwalone regulaminy.
Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji
§3
1. Cele Fundacji to:
a) promowanie ekologii i zrównoważonego rolnictwa oraz ochrona środowiska naturalnego wraz z jego różnorodnością biologiczną w celu przyczynienia się do łagodzenia kryzysu klimatycznego.
b) edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii, ochrony środowiska i klimatu.
c) zapewnienie opieki i wsparcia społecznego dzieciom i młodzieży z domów dziecka, osób wykluczonych społecznie, osób niepełnosprawnych itp. w ramach przygotowania do życia w zgodzie z naturą i zasadami ekologii.
d) wykorzystanie innowacyjnej wiedzy technicznej (np. produkcja energii, zaopatrzenie w wodę, recykling itp.) w celu wspierania zrównoważonego rolnictwa.
2. Aby osiągnąć te cele, Fundacja będzie:
a) wykorzystywać gospodarstwo, jego warunki rolnicze i zwierzęta, aby pomóc ludziom z problemami fizycznymi i psychicznymi lepiej radzić sobie w życiu i funkcjonować w społeczeństwie.
b) organizować pobyty dla dzieci i młodzieży w gospodarstwie rolnym w celu edukacji i wychowania poprzez kontakt z przyrodą i zwierzętami,
c) prowadzić zajęcia z alpakoterapii i hipoterapii dla dzieci i młodzieży,
d) stworzyć przestrzeń dla dzieci i młodzieży, w której będą mogli zdobyć dobrowolne doświadczenie, pomocne w ich prawidłowym rozwoju,
e) sprzedawać nadwyżki produktów gospodarstwa i reinwestować zyski w działalność.
3. Fundacja może ponadto współpracować z innymi instytucjami, organizacjami i osobami dla osiągnięcia wspólnych celów statutowych. Współpraca ta może przybrać formę wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania projektu lub pomocy w pozyskaniu niezbędnych środków z innych źródeł.
4. Fundacja realizuje swoje cele poprzez płatną i bezpłatną działalność.
Rozdział III
Organy fundacji
§4
1. Organem Fundacji jest:
a) Rada Fundacji
b) Zarząd Fundacji
Rada Fundacji
§5
1. Rada Fundacji jest organem kontrolno-opiniodawczym Fundacji;
2. Rada Fundacji składa się z co najmniej dwóch osób, spośród których wybierany jest przewodniczący.
3. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator, który zostaje jednocześnie Przewodniczącym Rady i jest powoływany na czas nieokreślony. Członków Rady na kolejne kadencje powołuje Przewodniczący Rady, który także kieruje pracami Rady, reprezentuje Fundację na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Rady.
4. Członkowie Rady powoływani są na dwuletnią kadencję. Funkcję członka Rady można pełnić dłużej niż jedną kadencję.
5. Odwołanie członków Rady Fundacji następuje w szczególnie uzasadnionych przypadkach, takich jak: działanie na szkodę Fundacji, złamanie Statutu Fundacji, nieposzanowanie innych członków Fundacji, brak zaangażowania i obecności na posiedzeniach Fundacji Rada Fundacji przez co najmniej rok.
6. Odwołanie członka Rady może nastąpić przed upływem kadencji na podstawie uchwały podjętej zwykłą większością głosów pozostałych członków Rady Fundacji – w przypadku równej liczby głosów, ostateczną decyzję podejmuje Przewodniczący Rady.
7. Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady.
8. Członkostwa w Radzie Fundacji nie można łączyć z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji ani ze stosunkiem pracy z Fundacją.
9. W przypadku powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania stosunku pracy z Fundacją, osoba ta musi ustąpić z członkostwa w Radzie Fundacji na czas pełnienia funkcji lub czas trwania stosunku pracy.
10. Członkowie Rady Fundacji nie otrzymują wynagrodzenia za udział w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z udziałem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.
§6
1. Rada Fundacji pracuje na spotkaniach odbywających się przynajmniej raz w roku, osobiście lub online. Posiedzenia Rady Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady Fundacji. Na posiedzeniu Rady musi być obecna co najmniej połowa członków Rady Nadzorczej.
2. Przewodniczący Rady ma obowiązek zwołać posiedzenie Rady Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji lub członka Rady zgłoszony na piśmie. Termin posiedzenia Rady zwołanego na podstawie niniejszego ustępu nie może być dłuższy niż jeden miesiąc od dnia otrzymania wniosku przez przewodniczącego.
3. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał. Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Rady, z uwzględnieniem innych postanowień Statutu. Każdemu członkowi przysługuje jeden głos.
4. Głosowanie Rady jest jawne, z wyjątkiem głosowania nad wyborami lub odwołaniem, które są tajne. Na wniosek jednego z członków Rady Rada może bezwzględną większością głosów postanowić o głosowaniu tajnym w sprawach innych niż wskazane powyżej.
5. Do udziału w posiedzeniach Rady mogą być zapraszane osoby fizyczne oraz przedstawiciele osób prawnych i organizacji, które wniosły istotny wkład do Fundacji lub których działalność jest zgodna z celami Fundacji. Udział osób, o których mowa w niniejszym paragrafie, w posiedzeniach Zarządu ma charakter doradczy.
§7
Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
1. Zatwierdza strategię i nadzoruje działalność Fundacji we wszystkich obszarach jej działalności.
2. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności Zarządu Fundacji.
3. Udzielenie absolutorium Zarządowi.
4. Wyrażanie opinii w sprawach przedstawionych przez Zarząd Fundacji.
5. Podejmij decyzję o połączeniu z inną organizacją o likwidacji Fundacji.
Zarząd Fundacji
§8
1. Zarząd Fundacji, zwany w Statucie Zarządem, składa się co najmniej z dwóch osób.
2. Członków pierwszego Zarządu oraz Prezesa Zarządu powołuje Fundator. Kolejnych członków Zarządu powołuje Zarząd Fundacji w miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub w celu rozszerzenia składu Zarządu. W przypadku zakończenia kadencji Zarządu Fundacji lub rezygnacji członków Zarządu ponownie Zarząd Fundacji powołuje Prezes Zarządu, który jest powołany na czas nieokreślony lub Przewodniczący Rady Fundacji.
3. Prezes Zarządu powoływany jest na czas nieokreślony. Kadencja pozostałych członków Zarządu trwa 3 lata.
4. Funkcję członka Zarządu można pełnić dłużej niż jedną kadencję.
5. Członkowie Zarządu mogą zostać odwołani w szczególnie uzasadnionych przypadkach, takich jak: na szkodę Fundacji, naruszenie Statutu Fundacji, brak poszanowania innych członków Fundacji lub śmierć – członek Zarządu może zostać odwołane przed upływem kadencji w wyniku uchwały podjętej zwykłą większością głosów członków Zarządu.
6. Członkostwo Zarządu wygasa po 14 (czternastu) dniach od dnia doręczenia rezygnacji Prezesowi Zarządu, chyba że Prezes Zarządu po konsultacji z pozostałymi członkami Zarządu przyjmie rezygnację wcześniej .
7. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji upoważniony jest Prezes Zarządu lub członek Zarządu w porozumieniu z Prezesem Zarządu.
8. Prezes Zarządu koordynuje prace Zarządu i kontroluje działalność jednostek organizacyjnych Fundacji.
9. Członkowie Zarządu wspierają Prezesa Zarządu w jego działalności i realizacji celów Fundacji,
10. Członkowie Zarządu łącznie z Prezesem Zarządu mogą pozostawać w Fundacji lub wykonywać czynności członków Zarządu na podstawie innego tytułu.
11. Tryb pracy Zarządu określa Regulamin Zarządu uchwalony przez Zarząd.
12. Uchwały Zarządu podejmowane są przez Zarząd na posiedzeniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy czym decyduje głos Prezesa Zarządu.
13. Wszelkie regulacje i operacje finansowe wymagają zgody Prezesa Zarządu.
14. Dokonywać jakichkolwiek zmian w Statucie, z zastrzeżeniem postanowień o
§9
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się co najmniej raz w roku. Protokoły ze spotkań są podsumowane w notatkach. Na posiedzeniu musi być obecna co najmniej połowa Zarządu.
2. Posiedzenia Zarządu zwołuje i przewodniczy im Prezes, który zawiadamia członków Zarządu z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem o terminie i porządku obrad przy wykorzystaniu ogólnie przyjętych środków komunikacji.
3. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, przy czym przy takiej samej liczbie głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
4. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
§10
Do zadań Zarządu należy w szczególności:
1. Opracowuje i proponuje strategię oraz przedkłada roczny program działań Fundacji
2. Kieruje bieżącą działalnością Fundacji i jej finansami.
3. Realizuje roczne plany działania Fundacji.
4. Pozyskuje środki ze źródeł krajowych i zagranicznych.
5. Decyduje o przeznaczeniu majątku Fundacji i przeznaczeniu środków na cele i zadania Fundacji.
6. Występuje i uznaje darowizny, spadki, zapisy.
7. Określa charakter zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników Fundacji.
8. Przygotowuje raporty finansowe i roczne.
ROZDZIAŁ IV
Aktywa fundacji
§11
1. Majątkiem Fundacji są środki przekazane przez Fundatorów, wymienione w akcie notarialnym repertorium A nr 01/2021 na działalność statutową w kwocie 100 000 euro (słownie: sto tysięcy euro) oraz środki finansowe, prawa majątkowe, nieruchomości i rzeczy ruchome nabyte przez Fundację w toku jej działania.
2. Środki na realizację celów Fundacji i koszty jej działalności pochodzą z:
3. środki opisane w paragrafie 1 niniejszego paragrafu oraz odsetki od nich wynikające,
4. darowizn, subwencji, zbiórek publicznych, spadków i zapisów z kraju i zagranicy oraz kapitał żelazny,
5. dochody z obligacji oraz dotacji krajowych i zagranicznych otrzymywanych od organizacji społecznych i zawodowych, instytucji i osób prawnych oraz ze zbiórek publicznych,
6. działalność odpłatna Fundacji,
7. kapitał żelazny,
8. Dochody z dotacji, darowizn, spadków, zbiórek publicznych i zapisów mogą być przeznaczone na realizację wszystkich celów Fundacji, chyba że darczyńcy postanowili inaczej.
ROZDZIAŁ V
Zmiana Statutu
§12
Zmian Statutu może dokonać Zarząd Fundacji po zasięgnięciu opinii Przewodniczącego Rady na posiedzeniu Zarządu. Zmiany mogą dotyczyć wszystkiego, co wiąże się z celami organizacji.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§13
1. Dla realizacji celów Fundacji Fundacja może połączyć się z inną fundacją o podobnych celach. Uchwała Zarządu Fundacji w sprawie połączenia fundacji musi być podjęta jednomyślnie i zatwierdzona przez Prezesa Fundacji.
2. Likwidacja Fundacji następuje w wyniku realizacji celów Fundacji, dla których została powołana lub wyczerpania funduszy i majątku Fundacji.
3. Równocześnie z podjęciem uchwały o likwidacji fundacji Zarząd powołuje jej likwidatora oraz proponuje przeznaczenie środków i majątku pozostałego po likwidacji na realizację celów, które Fundacja realizowała do tej daty. .
Statut został przyjęty w dniu: 08.08.2021r.